Opublikowano: 28 styczeń 2015 Odsłony: 1691

Kolędnicy z różnych stron naszego powiatu spotkali się 24 stycznia w Makowie Podhalańskim, gdzie odbył się Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych „Babiogórskie Podłazy”, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną – Dom Kultury w Makowie Podhalańskim oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

W tegorocznej edycji „Babiogórskich Podłazów” wzięło udział 13 tradycyjnych grup kolędniczych, których występy były oceniane w trzech kategoriach (dziecięcej, młodzieżowej i dorosłych) przez komisję pracującą w składzie: Aleksandra Szurmiak - Bogucka – etnomuzykolog, przewodnicząca komisji, dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog i Andrzej Peć – regionalista.
Komisja, która bacznie przyglądała się wszystkim występom, skrupulatnie notując wszelkie uwagi dotyczące m.in. zgodności prezentacji z tradycyjną obrzędowością właściwą dla naszego regionu, postanowiła po długich obradach przyznać:

- w kategorii dziecięcej:
I miejsce    "Zbyrcocek" z Juszczyna
II miejsce    "Zbójnik" ze Skawicy
III miejsce    "Babiogórcy" z Zawoi
Wyróżnienie    "Budzowskie Kliszczaki" z Budzowa
Wyróżnienie    "Kolędnicy z szopką" ze Stryszawy

- w kategorii młodzieżowej:
I i II miejsca nie przyznano
III miejsce    "Kolędnicy z gwiazdą" z Budzowa
Wyróżnienie    "Kolędnicy z szopką kukiełkową" z Makowa Podhalańskiego

- w kategorii dorosłych:
3 miejsca I ex aequo
I miejsce    "Babiogórzanie Polana Makowska" z Makowa Podhalańskiego
I miejsce    "Juzyna" z Zawoi
I miejsce    "Zbyrcok" z Juszczyna

Komisja konkursowa wytypowała też zespoły, które wezmą udział w ogólnopolskich przeglądach grup kolędniczych. Podczas Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu powiat suski będą reprezentowały grupy: „Zbyrcocek” z Juszczyna, "Zbójnik" ze Skawicy, "Babiogórcy" z Zawoi i "Kolędnicy z gwiazdą" z Budzowa. Na Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w ramach Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej pojadą grupy: "Juzyna" z Zawoi, „Zbyrcok” z Juszczyna i „Babiogórzanie – Polana Makowska” z Makowa Podhalańskiego, a na  Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody” komisja zakwalifikowała „Zbyrcocka” z Juszczyna i "Juzynę" z Zawoi.
Najlepszym grupom z sobotniego przeglądu nagrody wręczyli starosta Józef Bałos i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Makowie Podhalańskim Halina Rejowska. Starosta podziękował również wszystkim uczestnikom „Babiogórskich Podłazów”, a grupom wytypowanym do udziału w w przeglądach ogólnopolskich życzył udanych występów.

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualności„Babiogórskie Podłazy 2015”