Opublikowano: 13 listopad 2017 Odsłony: 239

Uczestnicy tegorocznego dyktanda musieli się zmierzyć z nie lada wyzwaniem. Przygotowane przez dr Ewę Biłas–Pleszak z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach teksty były naprawdę trudne.

Ten dla najmłodszych traktował na przykład o żarłocznym żółwiu i dylematach związanych z jego dietą oraz tym czy mogą się na nią składać: "Rzeżucha, rzęsa i żółte grzybienie. Gupiki, małże, a może morzypły? Szczeżuje, bukszpan czy zwyczajne tuje?". Przytoczony cytat jest oczywiście tylko fragmentem konkursowego tekstu z XVI Powiatowego Dyktanda Ortograficznego, które przeprowadzone zostało 10 listopada 2017 r. w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Suchej Beskidzkiej.
W konkursie wzięło udział 18 uczestników w kategorii dziecięcej i 13 w kategorii młodzieżowej. Ich pisemna prace oceniała komisja konkursowa pracująca w składzie: dr Ewa Biłas-Pleszak – Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, (przewodnicząca komisji), dr Mariusz Pleszak – III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Katowicach, mgr Małgorzata Skawińska – Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Suchej Beskidzkiej, mgr  Bernadeta Ewa Kot  – Liceum Ogólnokształcące nr1 w Suchej Beskidzkiej.
Po sprawdzeniu wszystkich prac komisja wyłoniła zwycięzców, którymi zostali:

W kategorii dziecięcej (szkoły podstawowe):
I miejsce – Wiktor Kostka – SP w Sidzinie
II miejsce – Maja Kwaśniewska – SP 1 ZS w Makowie Podhalańskim
III miejsce – Marta Dyduch – SP nr 1 w Suchej Beskidzkiej

W kategorii młodzieżowej (klasy gimnazjalne i szkoły średnie):
I miejsce – Aleksandra Pindel – Gimnazjum, SP w Łętowni
II miejsce – Tomasz Bury – ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej
III miejsce – Aleksandra Ślusarz – LO nr 1 w Suchej Beskidzkiej

Laureaci odebrali nagrody z rąk wicestarosty Zbigniewa Hutniczaka, który pogratulował zwycięzcom i podziękował wszystkim uczestnikom konkursu, ich opiekunom, a także organizatorom.
Głównym organizatorem Powiatowego Dyktanda był Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie przy współpracy Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Suchej Beskidzkiej i Starostwa Powiatowego.

opr./foto Janusz Kociołek

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościXVI Powiatowe Dyktando Ortograficzne