aktualności :
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji
ROOT» Kategoria: Aktualności Starostwa
Opublikowano: 22 styczeń 2018 Odsłony: 974

20 stycznia na scenie makowskiej remizy można było obejrzeć występy najlepszych grup kolędniczych z naszego powiatu. W tegorocznej edycji „Babiogórskich Podłazów” wystąpiło ich dziewięć. Występy grup oceniane były przez komisję pracującą w składzie: dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog, Dorota Majerczyk - etnograf, folklorysta i dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog.

Komisja z uwagą przyglądała się wszystkim występom, skrupulatnie notując wszelkie uwagi dotyczące m. in. zgodności prezentacji z tradycyjną obrzędowością właściwą dla naszego regionu oraz poprawność gwarową i po obradach postanowiła przyznać:

- w kategorii dziecięcej:
I miejsce - "Zbyrcockowi" z Juszczyna,
II miejsce - „Małej Polanie Makowskiej” z Makowa Podhalańskiego;

- w kategorii młodzieżowej:
I miejsce - "Zbójnikowi" ze Skawicy,
II miejsce - "Budzowskim Kliszczakom" z Budzowa;

- w kategorii dorosłych:
I miejsce - ex aequo
- "Zbyrcokowi" z Juszczyna,
- "Babiogórzanom - Polanie Makowskej" z Makowa Podhalańskiego.
II miejsce - ex aequo
- "Juzynie" z Zawoi,
- grupie kolędniczej „Śleboda” z gminy Jordanów.
III miejsce – „Kolędnikom z turoniem” z Suchej Beskidzkiej.

Komisja konkursowa wytypowała też zespoły, które wezmą udział w ogólnopolskich przeglądach grup kolędniczych. Podczas Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu powiat suski będą reprezentowały grupy: „Zbyrcocek” z Juszczyna, „Mała Polana Makowska” z Makowa Podhalańskiego i "Zbójnik" ze Skawicy. Na Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w ramach Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej pojadą grupy: „Zbyrcok” z Juszczyna, „Babiogórzanie – Polana Makowska” z Makowa Podhalańskiego, "Juzyna" z Zawoi i grupa kolędnicza „Śleboda” z gminy Jordanów.
Najlepszym grupom sobotniego przeglądu nagrody wręczyli starosta Józef Bałos i burmistrz Paweł Sala. Starosta podziękował komisji konkursowej oraz wszystkim uczestnikom „Babiogórskich Podłazów”, a grupom wytypowanym do udziału w przeglądach ogólnopolskich życzył udanych występów.
Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych „Babiogórskie Podłazy” zorganizowany został przez Miejską Bibliotekę Publiczną – Dom Kultury w Makowie Podhalańskim oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

foto: J.  Kociołek

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualności„Babiogórskie Podłazy 2018”
Zobacz również

klim

 

 

 

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej posiada certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2008