Wydział Środowiska
Opublikowano: 26 czerwiec 2018 Odsłony: 380

W dniach 21-22 czerwca br. na terenie powiatu suskiego odbyły się powiatowe ćwiczenia obronne pod kryptonimem „LESKOWIEC 2018”.

Głównym celem było sprawdzenie przyjętych rozwiązań wynikających z planów operacyjnych funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego w powiecie oraz przygotowanie gmin, powiatowych służb, inspekcji
i straży do realizacji zadań w czasie wystąpienia sytuacji kryzysowych.

W pierwszym dniu ćwiczeń realizowano zadania obronne: zostały uruchomione elementy Stałego Dyżuru, Stanowiska Kierowania, rozwinięto Akcję Kurierską. Analizowano sposoby przeciwdziałania w sytuacji zagrożenia cyberterroryzmem, przeprowadzono akcję dystrybucji preparatów stabilnego jodu na wypadek wystąpienia skażenia radiacyjnego, rozwinięto Zastępcze Miejsca Szpitalne, a także uruchomiono Punkt Kontaktowy HNS.

Drugi dzień ćwiczeń obejmował praktyczne działania w rejonie szlaków turystycznych prowadzących na szczyt Leskowca,  polegające na działaniach poszukiwawczo – ratowniczych.

Omówienie ćwiczenia odbyło się w schronisku PTTK na Leskowcu.

W realizację ćwiczeń zaangażowane były następujące instytucje:

1. Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej
  2. Urzędy miast i gmin z terenu powiatu suskiego
  3. Komenda Powiatowa Policji w Suchej Beskidzkiej
  4. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej
  5. Wybrane OSP z terenu powiatu suskiego
  6. Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza OSP Kęty
  7. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego JRG Kraków 3
  8. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Suchej Beskidzkiej
  9. Zespół Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej
  10. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Nowym Targu
  11. Beskidzka Grupa GOPR