Opublikowano: 17 lipiec 2018 Odsłony: 592

Przez cztery dni powiat suski był kolarską stolicą Polski. Od czwartku 12 lipca do niedzieli 15 lipca na terenach gmin: Stryszawa, Maków Podhalański oraz Zawoja odbywał się maraton kolarski MTB Gwiazda Południa, którego pomysłodawcą jest słynny polski kolarz, Cezary Zamana. W zawodach wzięło udział ponad 200 zawodników.

Projekt Gwiazda Południa 2018 realizowany był przy finansowym wsparciu Województwa Małopolskiego. Współorganizatorami maratonu są: Urząd Gminy Stryszawa, Urząd Gminy Zawoja, Urząd Miejski Makowa Podhalańskiego i Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

Gwiazda Południa zaczęła się od 7 kilometrowego prologu w jeździe na czas na trasie stadion Jałowca w Stryszawie - hotel Beskidzki Raj. W walce o wykręcenie jak najlepszego czasu przeszkadzało błoto oraz sztywne, wydawać by się mogło, że niekończące się serpentyny na ostatnim odcinku czasówki. Jej wyniki posortowały peleton. Drugiego dnia (piątek 13 lipca), rozgrywanego również w Stryszawie, kolarze byli ustawieni w sektory startowe, co ułatwiło dalszą rywalizację na trasie. Zresztą, i ona sama umiejętności już kilka chwil po rozpoczęciu się etapu przyniosła weryfikację kolarskich umiejętności. Długi, męczący podjazd był naturalną selekcją. Podobnie jak kolejne szczyty, na które wspinali się zawodnicy.

Na zakończenie tego etapu najlepszych zawodników nagrodzili: Cezary Zamana, przewodniczący rady powiatu suskiego Ryszard Hadka i wójt gminy Stryszawa Rafał Lasek. Obaj samorządowcy otrzymali także okolicznościowe statuetki "Przyjaciel Zamana Group".

W sobotę 14 lipca peleton przeniósł się do Makowa Podhalańskiego. Po starcie z makowskiego rynku kolarze wystartowali najpierw na Makowską Górę, a później w okoliczne lasy. Kluczowy dla rywalizacji był ostatni kamienisty zjazd, po pokonaniu którego do mety pozostawał już tylko asfaltowy odcinek.

Po zakończeniu rywalizacji etapowej na makowskiej scenie najszybszych kolarzy w poszczególnych kategoriach nagrodzili: Cezary Zamana, starosta suski Józef Bałos oraz burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala. Obaj samorządowcy otrzymali także okolicznościowe statuetki "Przyjaciel Zamana Group".

Czwarty, ostatni dzień Gwiazdy Południa to wizyta w Zawoi u podnóża Babiej Góry. Na peleton czekały dwa nowe dystanse, będące największą nowością Gwiazdy Południa. Na trasie nie mogło jednak braknąć epickiego zjazdu z Wełczy, który już na kilka miesięcy przed startem etapówki rozpalał wyobraźnię zawodników. I to właśnie ten fragment był najgoręcej dyskutowany przez kolarzy po zjechaniu z trasy.

Na terenach koło Korony Ziemi odbyło się uroczyste zakończenie Gwiazdy Południa. Oprócz dekoracji etapowej odbyła się również dekoracja najlepszych zawodników w klasyfikacji ogólnej na dystansach 1/2 pro, pro oraz w drużynie. Na podium stanęli również zawodnicy z naszego powiatu, bądź reprezentujący klub UKS Zawojak Zawoja: Marianna Wyszyńska-Tyniec okazała się najlepsza w kategorii MK2, Mateusz Maciążka wygrał klasyfikację MM1 i był drugi w generalce na dystansie 1/2 pro, Paweł Nosal był trzeci w kategorii MM3 (1/2 pro), Stanisław Pająk drugi w kategorii MM5 (1/2 pro). Nagrody najlepszym kolarzom wręczali: Cezary Zamana, wicestarosta Zbigniew Hutniczak i wójt gminy Zawoja Marcin Pająk.

Na zakończenie Gwiazdy Południa Cezary Zamana wręczył wicestaroście oraz wójtowi gminy Zawoja pamiątkowe statuetki "Przyjaciel Zamana Group".

- Kolejna edycja tej etapówki jest przesądzona. Oczekują tego zawodnicy, ale i jej współorganizatorzy, czyli gminy i starostwo suskie. Wszyscy oni widzą w niej wielką korzyść i chcą ją dalej współtworzyć” – zapowiada Cezary Zamana. -Przede mną czas teraz na podsumowanie i planowanie kolejnej edycji. Już dziś wiem, że zmiany będą. Duże zmiany – dodał Zamana.

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościGwiazda Południa 2018