Opublikowano: 03 wrzesień 2018 Odsłony: 214

W sobotę w Wysokiej odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające tragiczne wydarzenia z 1939 r., kiedy to w dniach 1-2 września rozegrała się na tych ziemiach jedna z największych na froncie południowym bitew początkowej fazy kampanii wrześniowej. Polskie jednostki pod dowództwem pułkownika Stanisława Maczka, dzielnie wspierane przez bohaterskich mieszkańców Wysokiej, stoczyły wówczas ciężkie boje z niemieckim agresorem.

Pomimo przygniatającej przewagi sił przeciwnika zdołano utrzymać pozycje obronne na tyle długo, aby uniemożliwić oskrzydlenie głównych sił Armii Kraków. W walkach zginęło 55 polskich żołnierzy i 3 mieszkańców wsi, którą Niemcy w odwecie w całości spalili.
Rocznicowe  uroczystości rozpoczęły się przemarszem przybyłych delegacji i osób spod budynku remizy OSP do kościoła w Wysokiej, gdzie odprawiona została okolicznościowa msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem o. Andrzeja Szczypty. Po niej wszyscy zgromadzeni wraz z pocztami sztandarowymi, prowadzeni przez orkiestrę OSP z Łętowni, udali się na cmentarz wojskowy, gdzie odbyły się główne obchody.
Tam odczytany został Apel Pamięci, a kompania honorowa 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Stanisława Maczka salwą uczciła pamięć poległych. Do przybyłych na uroczystości rocznicowe, licznie zgromadzonych na cmentarzu wojskowym, okolicznościowe przemówienia wygłosili: wójt gminy Jordanów Stanisław Pudo, senator RP Andrzej Pająk, poseł na Sejm RP Józef Brynkus, starosta suski Józef Bałos. Odczytany został również okolicznościowy list ministra Mariusza Błaszczaka. Głos zabrała także Joanna Wielgat – córka por. Mariana Plichty – obrońcy Wysokiej, która przybliżyła postać walczącego tu w 1939 r. podporucznika Wiktora Jordan-Rozwadowskiego, którego syn Andrzej przyleciał z Kanady wraz z małżonką specjalnie na sobotnie uroczystości. Następnie oficjalne delegacje: m.in. przedstawicieli Parlamentu, władz powiatowych i gminnych, kombatantów, wojska polskiego, straży granicznej, policji, straży, szkół, harcerzy, Nadleśnictwa z Myślenic złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem obrońców Wysokiej. W imieniu Zarządu i Rady Powiatu Suskiego wieniec złożyli: starosta Józef Bałos, przewodniczący rady powiatu Ryszard Hadka i wicestarosta Zbigniew Hutniczak.
Wyjątkową oprawę sobotnich uroczystości stanowiło widowisko historyczne -  rekonstrukcja „Bitwy o Wysoką”. Około tysiąca widzów mogło obejrzeć niezwykłą próbę odtworzenia wrześniowych walk. Efekty pirotechniczne, sprzęt wojskowy, zaangażowanie wcielających się w rolę polskich i niemieckich żołnierzy oraz ówczesnych mieszkańców Wysokiej sprawiły na rozlokowanej wokół „pola walki” widowni iście piorunujące wrażenie. W widowisku przygotowanym w oparciu o scenariusz autorstwa rotmistrza kawalerii ochotniczej Jana Urbana i dr. Piotra Sadowskiego wzięło udział kilka grup rekonstrukcyjnych oraz mieszkańcy Wysokiej.
Organizatorami przedsięwzięcia byli: Stowarzyszenie Kawaleria, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju „Źródło” i Folwark Toporzysko przy wsparciu Urzędu Gminy Jordanów oraz Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie.
Innym wydarzeniem towarzyszącym tegorocznym uroczystościom na Wysokiej był „II Rajd Młodzieży im. por. Tadeusza Stefaniszyna. Śladami 4 kompanii II Batalionu 12 pp Ziemi Wadowickiej - Spytkowice”.
Uroczystości rocznicowe w Wysokiej zakończyły się spotkaniem uczestników przy tradycyjnej grochówce.

Foto: Janusz Kociołek

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualności79. rocznica wybuchu II wojny światowej