aktualności :
Biuro Administracyjno Prawne
ROOT» Kategoria: Aktualności Starostwa
Opublikowano: 19 październik 2018 Odsłony: 563

W roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, podejmowanych jest szereg inicjatyw dla uczczenia tej doniosłej rocznicy. Różne są formy tych inicjatyw, większość z nich ma charakter rocznicowych uroczystości, okolicznościowych imprez i publikacji. Władze powiatu suskiego zdecydowały się na bardziej trwałe, materialne upamiętnienie jubileuszu i, w związku z tym, przystąpiły do konkursu dla samorządów ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Konkurs dotyczył budowy ławek pomnikowych nazwanych Ławkami Niepodległości.

 

Do ministerstwa wpłynęło ponad 260 ofert z gmin i powiatów zainteresowanych tą inicjatywą. Komisja konkursowa przyznała dotację na budowę, wraz z gotowym projektem ławki, 143 samorządom. Wysoko oceniona została oferta przygotowana przez suskie starostwo, które znalazło się w grupie beneficjentów, którzy dostaną najwięcej środków na ten cel. W zamyśle organizatorów konkursu, Ławki Niepodległości w sposób godny upamiętnią polską państwowość, ale także będą miały walory edukacyjne oraz praktyczne. Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się (multimedia) z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Józefa Piłsudskiego i inne nagrania. Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych, a także dodatkowe funkcje, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hotspot wifi. Ławka będzie podświetlana systemem LED. Jak wyjaśnia Marta Rosiak, autorka projektu ławki: "historia polskiej niepodległości jest pisana na bieżąco, przez nowe pokolenia Polek i Polaków. Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają".

Ławka zostanie postawiona w Suchej Beskidzkiej, na skwerze przed budynkiem Liceum Ogólnokształcącego, szkoły prowadzonej przez powiat. Skwer usytuowany jest przy skrzyżowaniu głównego traktu pieszo-handlowego z ul. płk. Tadeusza Semika – urodzonego w Suchej bohatera kampanii wrześniowej. W miejscu tym stoją obecnie obelisk i Dąb Pamięci poświęcone osobie płk. Felicjana Madeyskiego-Poraja, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Nowa aranżacja skweru i umieszczenie na nim Ławki Niepodległości pozwoli nadać mu odpowiedni wymiar i rozbudować jego symbolikę. Powstanie miejsce godnie upamiętniające walki o Polskę Niepodległą i niosące w przesłaniu spójny przekaz patriotyczny, a lokalizacja wzmocni walor edukacyjny projektu, zapewni jego żywotność i efektywność.

 

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościPowiat z „Ławką Niepodległości”
Zobacz również

klim

 

 

 

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej posiada certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2008