aktualności :
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji
ROOT» Kategoria: Aktualności Starostwa
Opublikowano: 14 listopad 2018 Odsłony: 690

11 listopada 2018 obchodziliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości. Dla uczczenia tego doniosłego święta w całym powiecie suskim zorganizowane zostały dziesiątki wydarzeń - od wystaw, akademii, koncertów, festiwali, sesji naukowych poprzez zawody i turnieje sportowe, wśród nich m.in. Biegi Niepodległości, aż po rekonstrukcje historyczne i odsłonięcia tablic pamiątkowych.

Wiele z tych wydarzeń odbyło się już w dniach poprzedzających samo święto, natomiast 11 listopada we wszystkich kościołach na Podbabiogórzu odprawione zostały msze święte za Ojczyznę, a w wielu miejscowościach zorganizowano uroczyste przemarsze i apele połączone ze składaniem wieńców i kwiatów w miejscach pamięci. W uroczystościach tych brali udział członkowie zarządu powiatu, radni powiatowi i pracownicy starostwa.
W Suchej Beskidzkiej - stolicy powiatu – Święto Niepodległości, w ten niedzielny pogodny dzień, rozpoczęło się od złożenia kwiatów na grobach legionistów i w kwaterze Wojska Polskiego. Uroczysta koncelebrowana msza święta z kazaniem ks. proboszcza Wiesława Popielarczyka rozpoczęła się o godz. 11.00. Poprzedził ją program muzyczny w wykonaniu chóru "Jasień".  
Po mszy świętej uroczysty pochód uformowany przez setki mieszkańców miasta, z licznymi delegacjami i pocztami sztandarowymi, prowadzony przez miejską orkiestrę, udał się na ul. Piłsudskiego, gdzie przed budynkiem dawnego magistratu odbyła się dalsza część świątecznych obchodów. Zgromadzeni odśpiewali hymn Polski, przyłączając się do ogólnokrajowej akcji „Niepodległa do hymnu!”. Następnie pod tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Wieniec złożyła też delegacja powiatu w składzie: starosta Józef Bałos, Piotr Surzyn – członek zarządu i Krzysztof Kołacz – sekretarz powiatu. Okolicznościowe przemówienia do licznie zgromadzonych wygłosili burmistrz Stanisław Lichosyt i starosta Józef Bałos. Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani mogli wysłuchać kilku utworów patriotycznych w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej.
Świętowanie Dnia Niepodległości w stolicy powiatu zakończył koncert finałowy XI Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska - Moja Ojczyzna” (relacja w osobnym artykule).

foto: Janusz Kociołek

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościPowiat w Święto Niepodległości
Zobacz również

klim

 

 

 

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej posiada certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2008