aktualności :
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji
ROOT» Kategoria: Aktualności Starostwa
Opublikowano: 14 grudzień 2018 Odsłony: 270

W czwartek, 13 grudnia 2018 r., w Liceum Ogólnokształcącym nr I w Suchej Beskidzkiej miał miejsce powiatowy finał obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości. Ważną częścią tej uroczystości było odsłonięcie Ławki Niepodległości, które stanowiło podsumowanie i symboliczne zamknięcie jubileuszowych obchodów.

Odsłonięcia Ławki, stojącej na skwerze przed budynkiem LO, i przecięcia wstęgi dokonali: starosta Józef Bałos, przewodniczący rady powiatu Ryszard Hadka, wiceprzewodniczący rady Czesława Madoń i Tomasz Spannbauer oraz dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr I Anna Sala. Po tej tradycyjnej ceremonii głos zabrał proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Suchej Beskidzkiej dr Wiesław Popielarczyk, który m.in. podziękował wszystkim samorządowcom za bogaty, całoroczny program obchodów niepodległościowego jubileuszu.
W dalszej części uroczystości, która odbyła się już w budynku liceum, po powitaniu wszystkich przez dyrektor Annę Salę, do przybyłych gości i szkolnej młodzieży zwrócił się starosta Józef Bałos, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że w ciągu tego wyjątkowego roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania Niepodległości, w całym naszym powiecie dla uczczenia tego doniosłego jubileuszu zorganizowanych zostało dziesiątki wydarzeń - od wystaw, akademii, koncertów, festiwali, sesji naukowych poprzez zawody i turnieje sportowe, po uroczyste msze święte, apele i przemarsze 11 listopada. Zarząd Powiatu Suskiego zdecydował o trwałej, w sensie materialnym, formie upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości i, w związku z tym, powiat przystąpił do konkursu dla samorządów ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Konkurs dotyczył budowy ławek pomnikowych nazwanych Ławkami Niepodległości. Wniosek powiatu został wysoko oceniony i dostał dofinansowanie na realizację. W całej Polsce stanie w sumie ponad 100 takich pomnikowych ławek wykonanych według wzoru wybranego przez MON, również w drodze konkursu. Jak wyjaśnia Marta Rosiak, autorka projektu ławki: "Historia polskiej niepodległości jest pisana na bieżąco, przez nowe pokolenia Polek i Polaków. Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają".
Starosta Józef Bałos zwrócił też uwagę na fakt, że Ławki Niepodległości upamiętnią polską państwowość, ale także mają walory edukacyjne oraz praktyczne. Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się, poprzez multimedia z wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Można m.in. odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Józefa Piłsudskiego i inne nagrania, w tym opisujące wkład mieszkańców naszego powiatu w niepodległościowy zryw. Duży nacisk projektanci ławki–pomnika postawili na nowoczesność – są na niej np. fotokody QR, które umożliwiają ściągnięcie materiałów historycznych, a także dodatkowe funkcje, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hotspot wifi. Ławka jest podświetlana systemem LED.
Starosta podkreślił także, że Ławka Niepodległości stanęła na skwerze przed budynkiem Liceum Ogólnokształcącego, szkoły prowadzonej przez powiat. Skwer usytuowany jest przy ul. płk. Tadeusza Semika – urodzonego w Suchej bohatera kampanii wrześniowej. W miejscu tym stały już obelisk i Dąb Pamięci poświęcone osobie płk. Felicjana Madeyskiego-Poraja, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Nowa aranżacja skweru i umieszczenie na nim Ławki Niepodległości nadaje mu odpowiedni wymiar i rozbudowuje jego symbolikę. Powstało miejsce godnie upamiętniające walki o Polskę Niepodległą i niosące w przesłaniu spójny przekaz patriotyczny, a lokalizacja wzmacnia walor edukacyjny projektu, zapewnia jego żywotność i efektywność.
Po wystąpieniu starosty zebrani mogli wysłuchać programu artystycznego w wykonaniu młodzieży z LO nr I, a następnie prelekcji „O Niepodległą! Polacy z powiatu suskiego” wygłoszonej przez dr Jadwigę Sobczuk.
Na zakończenie uroczystości, w jej podsumowaniu, starosta podziękował dyrekcji suskiego liceum za przygotowanie uroczystości i zwrócił uwagę na nieprzypadkowy wybór terminu zakończenia jubileuszowych obchodów. 13 grudnia jest ważną i symboliczną datą w historii Polski. Mroczna grudniowa noc 1981 roku była początkiem bolesnych przeżyć polskiego społeczeństwa w czasie wprowadzonego przez PRL-owską władzę stanu wojennego. Ten trudny okres najnowszych dziejów naszej ojczyzny możemy jednak z dzisiejszej perspektywy traktować też jako etap w drodze do współczesnej wolnej Polski.
Zadanie „Ławka Niepodległości” zostało dofinansowane ze środków Ministra Obrony Narodowej.

 

 

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościUroczysty finał obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości
Zobacz również

klim

 

 

 

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej posiada certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2008