Opublikowano: 16 styczeń 2019 Odsłony: 659

12 stycznia 2019 r. w remizie OSP w Sidzinie odbył się XX Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych „Babiogórskie Podłazy”. W przeglądzie wzięło udział 10 grup kolędniczych, w tym 5 dziecięcych i 5 składających się z dorosłych.

Występy grup oceniała komisja konkursowa pracująca w składzie: dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog i dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog. Przy ocenie prezentacji poszczególnych grup, w których występować mogli wyłącznie mężczyźni lub chłopcy, komisja brała pod uwagę: tradycyjność tekstów i melodii (śpiewom mogła towarzyszyć muzyka grana na tradycyjnych instrumentach), prezentacje sceniczne oraz stroje i rekwizyty kolędników. Po obejrzeniu wszystkich występów komisja konkursowa postanowiła przyznać:

- w kategorii dziecięcej:
I miejsce – grupie kolędniczej z szopką z Zespołu Regionalnego „Zbyrcocek” z Juszczyna,
II miejsce – Zespołowi Regionalnemu ”Zbójnik” ze Skawicy,
III miejsce – Zespołowi „Mała Polana Makowska”.
wyróżnienia - grupie kolędniczej z Zespołu „Gronie” z Łętowni oraz grupie kolędniczej z Bystrej Podhalańskiej.

- w kategorii dorosłych:
I miejsce ex aequo - Zespołowi Regionalnemu „Zbyrcok” z Juszczyna oraz Zespołowi „Babiogórzanie – Polana Makowska”,
II miejsce – Zespołowi Regionalnemu ”Juzyna” z Zawoi,
III miejsce ex aequo – „Kolędnikom z Gwiazdą” z Sidziny oraz Zespołowi Regionalnemu „Ziemia Suska”.

Komisja konkursowa wytypowała też grupy, które wezmą udział w przeglądach ogólnopolskich. I tak, podczas Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu powiat suski będą reprezentowały grupy: „Zbyrcocek” z Juszczyna, "Zbójnik" ze Skawicy, „Mała Polana Makowska” i w kategorii młodzieżowej „Kolędnicy z Gwiazdą” z Sidziny. Na Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w ramach Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej pojadą grupy: „Zbyrcok” z Juszczyna, „Babiogórzanie – Polana Makowska” z Makowa Podhalańskiego, „Juzyna” z Zawoi i „Ziemia Suska” z Suchej Beskidzkiej.

Organizatorami XX Powiatowego Przeglądu Grup Kolędniczych „Babiogórskie Podłazy” byli: Gminny Ośrodek Kultury, Promocji Turystyki i Sportu Bystra-Sidzina
w Sidzinie i Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościXX „Babiogórskie Podłazy”