Opublikowano: 11 kwiecień 2019 Odsłony: 396

W 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, masowych egzekucji polskich jeńców, które rozpoczęły się w pierwszych dniach kwietnia 1940 r. oraz w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej, władze powiatu suskiego oddały hołd ofiarom tych dwóch wielkich narodowych tragedii.

Delegacja powiatu, na czele ze Starostą Suskim Józefem Bałosem, złożyła okolicznościowy wieniec pod pomnikiem upamiętniającym te niezwykle bolesne w dziejach naszej Ojczyzny wydarzenia.
W kwietniu 1940 r. co najmniej 21768 polskich obywateli wymordowanych zostało w ścisłej tajemnicy, z rozkazu komunistycznych władz ZSRS, m.in. w Katyniu pod Smoleńskiem, Twerze, Charkowie i Bykowni pod Kijowem, a także w innych miejscach kaźni. 10 kwietnia 2010 r. zginęła w katastrofie lotniczej polska delegacja udająca się na uroczystości rocznicowe do Katynia, na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim, jego małżonką Marią, ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim i najwyższymi dowódcami Wojska Polskiego.

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościW rocznicę narodowych tragedii