Opublikowano: 27 maj 2019 Odsłony: 203

21 maja br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wręczone zostały przedstawicielom samorządów promesy potwierdzające przyznanie dofinansowania na realizację zadań w ramach programu „Razem bezpieczniej”. Do tego konkursowego programu projekt złożyło również suskie starostwo. Projekt ten pn. ”Bezpieczne przejścia dla pieszych w Powiecie Suskim” został wysoko oceniony i otrzymał dofinansowanie w kwocie 100.000 zł.

W tym roku na modernizację przejść dla pieszych przeznaczonych zostanie z rządowego programu łącznie 2,4 mln zł (dzięki temu dofinansowanie otrzymają 34 projekty i zmodernizowane zostaną 123 przejścia).

Promesę z rąk wiceministra Jarosława Zielińskiego odebrał starosta Józef Bałos. Promesę otrzymał również wójt gminy Bystra–Sidzina Stanisław Tempka. Warto podkreślić, że z Małopolski dofinansowanie otrzymały tylko 4 samorządy, w tym 2 z powiatu suskiego. W ceremonii wręczania promes naszym samorządowcom towarzyszył poseł Sławomir Hajos.

W ramach projektu ”Bezpieczne przejścia dla pieszych w Powiecie Suskim” przeprowadzona zostanie modernizacja i doposażenie dziewięciu przejść dla pieszych na drogach powiatowych. Zaplanowane prace obejmą: trzy przejścia na ul. Kolejowej w Jordanowie, dwa przejścia w centrum Lachowic (nieopodal budynków OSP, kościoła parafialnego, szkoły i przedszkola) oraz przejścia w Bystrej Podhalańskiej (nieopodal urzędu), w Sidzinie (w sąsiedztwie przedszkola, ośrodka zdrowia i kościoła parafialnego), w Stryszawie (w rejonie kościoła, szkoły, poczty i remizy OSP) i w Tarnawie Dolnej (w pobliżu szkoły).

Podczas prac modernizacyjnych wykonana zostanie wymiana i uzupełnienie istniejącego oznakowania poziomego i pionowego, wymiana oświetlenia ulicznego w rejonie przejść na lampy LED (bardziej przyjazne środowisku, poprawiające widoczność pieszego w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych i w porze nocnej), zamontowane zostaną także dodatkowe urządzenia poprawiające bezpieczeństwo w postaci punktowych elementów odblaskowych, tzw. kocich oczek lub pasów akustycznych i progów zwalniających.

Realizacja prac modernizacyjnych jest zaplanowana na trzeci kwartał bieżącego roku.

Poza pracami infrastrukturalnymi w ramach realizacji zadania przeprowadzonych zostanie szereg działań edukacyjno-profilaktycznych, mających na celu promocję zasad bezpiecznego zachowania pieszych na drodze, skierowanych głównie do dzieci i ich opiekunów. Działania te będą realizowane we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Suchej Beskidzkiej oraz szkołami podstawowymi i jednostkami OSP z miejscowości objętych programem.

Całkowita wartość projektu wynosi 140.000 zł i obejmuje wkład własny powiatu suskiego w wysokości 40.000 zł.

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościBezpieczniej na drogach powiatu