Opublikowano: 10 lipiec 2019 Odsłony: 295

Powiat suski znalazł się w gronie siedmiu małopolskich powiatów i trzech gmin, które otrzymają środki z rządowej dotacji na rozwój działalności ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Podczas uroczystości, która odbyła się 9 lipca 2019 r. w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, umowę w tej sprawie z wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem podpisali ze strony naszego powiatu: starosta Józef Bałos, wicestarosta Zbigniew Hutniczak i skarbnik powiatu Krystyna Kozina. Pozyskane środki w wysokości 70000 zł zostaną przeznaczone na doposażenie i rozwój Środowiskowego Domu Samopomocy w Jordanowie.
– Odwiedzając małopolskie środowiskowe domy samopomocy, miałem okazję przekonać się, że dla swoich podopiecznych stanowią one swego rodzaju bezpieczną przystań. Otrzymują oni tam nie tylko lekcje samodzielności i zaradności życiowej. Oprócz nauki życia jest tam też miejsce na ciepło, opiekę i troskę, których tak bardzo potrzebują. Teraz takich bezpiecznych przystani – ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi – będzie w Małopolsce więcej – mówił wojewoda małopolski podczas uroczystości.
Środki na ten cel pochodzą z rezerwy celowej planowanej na 2019 rok, której podziału dokonała Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Łączna wysokość dotacji przyznanej dla Małopolski to 4.370.677,00 zł.
Aktualnie w Małopolsce funkcjonuje 78 ośrodków wsparcia przeznaczonych dla 2880 uczestników. Przyznana dotacja pozwala na utworzenie 5 nowych ośrodków i 1 filii funkcjonującego już środowiskowego domu samopomocy, utworzenie nowych miejsc w istniejących ośrodkach oraz poprawę ich infrastruktury.
Wsparciem zostanie objętych 160 osób, z czego w 2019 roku 80 osób (w tym 24 ze spektrum autyzmu bądź niepełnosprawnościami sprzężonymi), natomiast kolejne 80 po dokonaniu inwestycji w 2020 roku.
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik podpisał dziś umowy z następującymi samorządami: powiatem tatrzańskim, powiatem nowotarskim, powiatem wadowickim, powiatem wielickim, powiatem suskim, powiatem krakowskim, powiatem proszowickim, gminą Uście Gorlickie, gminą Kalwaria Zebrzydowska, gminą Kozłów.
Prowadzenie i rozwój infrastruktury ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, do których należą środowiskowe domy samopomocy, jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej. Finansowane jest w całości z budżetu państwa i w terenie realizowane przez samorząd gminny lub powiatowy.
Ośrodkami wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi są: środowiskowy dom samopomocy lub klub samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy potrzebnej do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności służącej zwiększaniu zaradności i samodzielności życiowej, a także ich integracji społecznej.
Środowiskowy dom samopomocy świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.

źródło: www.malopolska.uw.gov.pl

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościPowiat pozyskał środki dla ŚDS w Jordanowie