Opublikowano: 12 sierpień 2019 Odsłony: 86

Na zaproszenie Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej na tegoroczne Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Gorolski Święto” do Jabłonkowa pojechały cztery zespoły reprezentujące Podbabiogórze i dziedzictwo kulturowe górali babiogórskich.

„Gorolski Święto” to najważniejsza impreza kulturalna na Zaolziu, organizowana od roku 1947, jest jednocześnie drugim najstarszym festiwalem folklorystycznym w Republice Czeskiej i niewątpliwie największym, urządzanym przez organizację pozarządową (PZKO). Przez trzy dni trwania (2-4.08.2019), w tym ciekawym wydarzeniu uczestniczyło, jak podają organizatorzy, około 15 tysięcy osób. Tak liczna publiczność mogła podziwiać występy zespołów z różnych stron świata, przy czym festiwal stoi zawsze pod znakiem folkloru muzycznego i słownego górali z Karpat. Podczas festiwalu swoje programy zaprezentowali w tym roku m.in.: kapela „Makowscy Muzykanci” i „Juzyna” (piątek), dziecięcy zespół regionalny „Mała Ziemia Suska” (sobota) oraz zespół regionalny „Zbyrcok” (niedziela). Występy zespołów reprezentujących na ”Gorolskim Święcie” Podbabiogórze spotkały się z dużym uznaniem publiczności.

Festiwalowi towarzyszy zawsze cykl imprez, wśród których są m.in.: warsztaty z zakresu kultury ludowej, pokazy wiejskich rzemiosł i rękodzielnictwa, pokazy wyrobu białego sera i oscypków, degustacja potraw regionalnych, spotkania z poezją polską, wystawy oraz bieg „O Dzbanek Mlyka” i rajd turystyczny „O Kyrpce Macieja”.

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościNasze zespoły na "Gorolskim Święcie"