aktualności :
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji
ROOT» Kategoria: Aktualności Starostwa
Opublikowano: 17 wrzesień 2019 Odsłony: 1369

W niedzielę 15 września odbyły się Dożynki Powiatowe, tradycyjne Święto Plonów. Ich gospodarzem była w tym roku gmina Stryszawa. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym pw. św. Stanisława w Stryszawie Dolnej, odprawiona przez proboszcza ks. Krzysztofa Dudziaka. W kazaniu, które wygłosił, znalazło się też miejsce na podziękowania dla wszystkich rolników za ich codzienny trud. Podczas mszy poświęcone zostały wieńce przyniesione przez koła gospodyń z naszego powiatu.

Po uroczystościach kościelnych uformowany został zgodnie z ceremoniałem korowód dożynkowy, który, prowadzony przez Orkiestrę Dętą Gminy Stryszawa, przemaszerował spod kościoła na plac przy stryszawskim Centrum Sportu i Rekreacji, gdzie uroczystego otwarcia imprezy dokonali gospodarze dożynek starosta Józef Bałos wraz z wójtem stryszawskim Rafałem Laskiem. To w ich ręce trafiły symboliczne bochny chleba wręczone przez starostów dożynek. Byli nimi w tym roku mieszkańcy gminy Stryszawa Anna Iciek i Wiesław Pieróg.

Spośród licznie przybyłych gości, obok gospodarzy powiatowego Święta Plonów, swoje wystąpienia do zebranych skierowali też parlamentarzyści: senator Andrzej Pająk, posłowie Sławomir Hajos i Józef Brynkus oraz wicewojewoda Zbigniew Starzec. List od władz Rejonowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych odczytała Maria Dębińska.

Głównym punktem tegorocznego święta plonów był Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego. Wzięło w nim udział 10 Grup Wieńcowych, ocenianych przez Komisję Konkursową w składzie: dr Dorota Majerczyk – etnograf, dr Andrzej Peć – etnograf i Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka – etnograf. Oprócz samego wieńca oceniane było także jego ośpiewanie. Grupy wieńcowe wystąpiły z krótkim programami na scenie, a każda z tych prezentacji nagradzana była przez publiczność brawami. Ostatecznie, biorąc pod uwagę wszystkie wskazania regulaminu konkursu, komisja przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

- w kategorii - wieniec tradycyjny: I miejsce - KGW Białka, II miejsce - KGW Zawojanki, III miejsce - KGW Stryszawa Dolna
- w kategorii - wieniec współczesny: I miejsce - Stowarzyszenie "Nasza Skawica", II miejsce - KGW Żarnówka, III miejsce - KGW "Bystrzanki"
- wyróżnienia: KGW Budzów, KGW Kurów, KGW Palcza, KGW Wysoka.

W oczekiwaniu na wyniki konkursu publiczność mogła wysłuchać koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Stryszawa. Po tym koncercie naczelnik Wydziału Środowiska w suskim starostwie Paweł Dyrcz ogłosił ze sceny wyniki XX Powiatowego Konkursu "Na najpiękniejszy ogród przydomowy, obejście w gospodarstwie rolnym". W kategorii "ogród przydomowy" I miejsce zdobyła Barbara Bara z Zawoi, II miejsce - Barbara Adamek z Budzowa, a III - Barbara Kowalcze z Łętowni. W kategorii "gospodarstwo rolne" najlepsza okazała się Janina Knapczyk z Bieńkówki, II miejsce zajęła Krystyna Korbel z Osielca, a III - Kazimiera Maj z Sidziny. W tej kategorii wyróżnienie otrzymała Maria Pająk z Krzeszowa. Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Zarząd Powiatu Suskiego, firmę "Kuracjusz" z Suchej Beskidzkiej i firmę "Bury - Turystyka" z Zawoi. Laureatom nagrody wręczyli starosta Józef Bałos i przewodniczący rady powiatu Ryszard Hadka.

Licznie zebrani goście mieli tego dnia także okazję wziąć udział w szeregu imprez towarzyszących dożynkom, takich jak: warsztaty kulinarne "Stryszawskie Smaki" połączone z degustacją tradycyjnych potraw, pokaz pieczenia chleba, eko-konkursy dla dzieci (organizowane przez LGD "Podbabiogórze") oraz kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła. Szczególnymi atrakcjami, zwłaszcza dla najmłodszych, były przejazdy kolejką turystyczną na trasie Stryszawa Górna - Stryszawa Dolna, a także wesołe miasteczko. Ponadto swoje stoiska przygotowali m.in.: Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego, Małopolska Izba Rolnicza, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nie zabrakło także stoisk pszczelarskich i ogrodniczych.

Po zakończeniu oficjalnej części dożynek na scenie zaprezentowały się kapele: "Zbójnicy" ze Szczyrku, "Śwarni" z Zakopanego i "Spod Jałowca" ze Stryszawy, a całość zakończyła zabawa taneczna z zespołem "Śwarni".

W ramach Dni Otwartych - Europejskie Dni Dziedzictwa bezpłatnie udostępniono do zwiedzania - już od soboty - ekspozycję Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej.

Impreza dofinansowana została ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska2019"

Organizatorami tegorocznych Dożynek Powiatowych byli: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, Urząd Gminy Stryszawa oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

foto: Janusz KociołekJesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościDożynki Powiatowe w Stryszawie
Zobacz również

klim

 

 

 

Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej posiada certyfikat Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2008