Opublikowano: 13 listopad 2019 Odsłony: 228

Jak co roku dzień 11 listopada upłynął w powiecie suskim pod znakiem obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
Zostały one zorganizowane we wszystkich gminach powiatu suskiego i zgromadziły liczne rzesze mieszkańców. Pod pomnikami, obeliskami, pamiątkowymi tablicami poświęconymi osobom i wydarzeniom związanym z walkami o Wolną Polskę złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. Tak było w Budzowie, Jordanowie, Kukowie, Makowie Podhalańskim, Osielcu, Suchej Beskidzkiej, Zawoi i Zembrzycach. Wszędzie tam obecni byli przedstawiciele Zarządu i Rady Powiatu Suskiego.

W tym roku szczególny charakter miały uroczystości w Jordanowie, podczas których odsłonięty został pomnik upamiętniający Żołnierzy Wojska Polskiego walczących we wrześniu 1939 r. z niemieckim najeźdźcą. W uroczystościach tych wziął udział Starosta Suski Józef Bałos, który w swoim przemówieniu, nawiązując do wydarzeń 1918 roku podkreślił, że "w tym wyjątkowo trudnym dla Ojczyzny czasie ówcześni przywódcy polityczni, pomimo dzielących ich różnic, potrafili się porozumieć dla dobra najwyższego - wolnej i niepodległej Ojczyzny. Niech ten przykład będzie wzorcem dla nas, współczesnych".
W stolicy powiatu obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się złożeniem kwiatów na kwaterze Wojska Polskiego na cmentarzu parafialnym. Następnie w kościele pw. Nawiedzenia NMP odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. proboszcza Wiesława Popielarczyka, po której uczestnicy uroczystości przeszli pod budynek Biblioteki Suskiej, gdzie delegacje urzędów, szkół i innych instytucji złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego. Na czele delegacji powiatu suskiego, biorącej udział w obchodach, stał Przewodniczący Rady Powiatu Suskiego Ryszard Hadka. Okolicznościowe przemówienie wygłosił do zebranych burmistrz Stanisław Lichosyt.
Oficjalnym uroczystościom, odbywającym się we wszystkich gminach powiatu, towarzyszyły liczne imprezy okolicznościowe - takie, jak wspólne śpiewania pieśni patriotycznych, występy artystyczne m. in. w ramach Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska Moja Ojczyzna” w Suchej Beskidzkiej, Przeglądu Pieśni Patriotycznej w Makowie Podhalańskim, Koncertu Polskich Pieśni Patriotycznych „Na góralską nutę” w Budzowie. Świętowano także „na sportowo” m.in. podczas takich zawodów jak V Charytatywny Bieg Niepodległości w Zembrzycach, Makowski Turniej Wolności, I Gwiaździsty Rajd Rowerowy w Sidzinie. Okolicznościowe imprezy - m.in. w szkołach, czy instytucjach kultury - odbywały się także już w dniach poprzedzających Święto Niepodległości.

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościObchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości