Opublikowano: 22 listopad 2019 Odsłony: 668

21 listopada 2019 r. w gościnnych progach Liceum Ogólnokształcącego nr I w Suchej Beskidzkiej odbyła się osiemnasta już edycja Powiatowego Dyktanda Ortograficznego, organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie przy współudziale Starostwa Powiatowego i LO nr I.
Umiejętność poruszania się po skomplikowanych ścieżkach polskiej ortografii sprawdziło tym razem 36 śmiałków - uczniów szkół podstawowych i średnich z terenu powiatu suskiego, którzy zmierzyli się z tekstami przygotowanymi przez dr Ewę Biłas-Pleszak z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

18 uczestników dyktanda (uczniowie młodszych szkół podstawowych do klasy VI włącznie) pisało m.in. o tym, jak to "w oddali ujadały charty, a pierzaste piegże przekrzykiwały się, wychylając z trzcin zszarzałe łebki". Pozostali - uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół średnich - pokonywali językowe pułapki w tekście o "trzynastej pracy Herkulesa", która stanowiła takie wyzwanie, że nawet "superdzik z północno-środkowego Erymantu mógł sobie chyłkiem przemykać wśród stada centaurów, nie wzbudzając najdelikatniejszego drżenia herosowego serca."
Konkursowe prace oceniała komisja, w skład której - obok dr E. Biłas-Pleszak (przewodniczącej jury) - pracowali: dr Mariusz Pleszak (III Liceum Ogólnokształcące w Katowicach) oraz Bernadeta Ewa Kot i Małgorzata Skawińska (nauczycielki języka polskiego w LO nr I w Suchej Beskidzkiej). Ostatecznie najlepsza w kategorii dziecięcej okazała się Kinga Słowińska (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lachowicach), II miejsce zajął Michał Pyciak (Szkoła Podstawowa w Łętowni), a III - Natalia Klimasara (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzeszowie). W kategorii młodzieżowej najlepiej z ocenianym tekstem poradziła sobie Milena Tomczak (Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim), a dwa kolejne miejsca zajęli: Arkadiusz Wróblewski (Zespół Szkół im. W.Goetla w Suchej Beskidzkiej) i Marta Dyduch (Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej.
Zwycięzcy Dyktanda odebrali nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe, a wszyscy uczestnicy - pamiątkowe dyplomy i gadżety promocyjne, które wręczali: wicestarosta Zbigniew Hutniczak, przewodnicząca jury Ewa Biłas-Pleszak oraz dyrektor GOK w Stryszawie Renata Chudzik.

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościXVIII Powiatowe Dyktando Ortograficzne