Opublikowano: 02 wrzesień 2020 Odsłony: 345

Inaczej niż zwykle, a zwłaszcza bez tak bogatej oprawy, jak w latach ubiegłych, zorganizowane zostały w tym roku rocznicowe obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia z września 1939 roku na Wysokiej. Jednak nie znaczy to, że mimo różnych obostrzeń wynikających z przepisów sanitarnych, były one mniej uroczyste.

Wysoka nazywana jest Westerplatte południowej Polski. W walkach, jakie stoczyły tu  w dniach 1-2 września 1939 r. jednostki pod dowództwem pułkownika Stanisława Maczka z przeważającymi siłami niemieckiego agresora, zginęło 55 polskich żołnierzy i 3 mieszkańców wsi. Niemcy w odwecie za bohaterską obronę spalili wówczas Wysoką w całości.
Wtorkowe uroczystości rozpoczęły się Mszą św. za obrońców Ojczyzny koncelebrowaną przez księdza Jana Mędrzaka - proboszcza parafii na Wysokiej, ks. Władysława Zązela -  kapelana Związku Podhalan i o. Andrzeja Szczyptę. Oprawę muzyczną podczas samej liturgii i po niej zapewnił chór z Godziszki.
Po mszy i przemarszu uczestników na cmentarz wojenny oficjalne delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem obrońców Wysokiej. W imieniu Zarządu i Rady Powiatu Suskiego hołd poległym oddali: starosta Józef Bałos, przewodniczący rady Ryszard Hadka i członek zarządu Krzysztof Chudzik. Wśród składających wieńce byli również: senator RP Andrzej Pająk, wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec, radna wojewódzka Danuta Kawa, naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie dr Maciej Korkuć, wójt Gminy Jordanów Artur Kudzia wraz z przewodniczącym Rady Gminy Jordanów Danielem Mirkiem, burmistrz Jordanowa Andrzej Malczewski, wójt Bystrej-Sidziny Stanisław Tempka, Kazimiera Rojek (córka) i Lidia Zawartka wnuczka kaprala Jana Oraczewskiego poległego na Wysokiej w dn. 2  września 1939 r. oraz delegacje: Stowarzyszenia Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej, Nadleśnictwa Myślenice, Stowarzyszenia Motocyklistów "Patria", Gminnego Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie.
Powiatowe Uroczystości Rocznicowe, upamiętniające wybuch II wojny światowej, zorganizowała Gmina Jordanów i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji przy współudziale Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej.

Jesteś tutaj:   Strona główna Archiwum aktualnościW hołdzie obrońcom Wysokiej